Street Mode Festival History

Street Mode Festival 2017

2018

Street Mode Festival 2017

2017

Street Mode Festival 2016

2016

Street Mode Festival 2015

2015

Street Mode Festival 2014

2014

Street Mode Festival 2013

2013

Street Mode Festival 2012

2012

Street Mode Festival 2011

2011

Street Mode Festival 2010

2010

Street Mode Festival 2009

2009

Artists who have participated in the festival until today:

Music

International Music Artists:
Alpha Blondy & The Solar System (IC), Asian Dub Foundation Soundsystem (UK), Balothizer (UK & GR), City Of The Sun (USA), Conquering Lion (FYROM), Delinquent Habits (USA), Dog Eat Dog (USA), Doll Skin (USA), Dope D.O.D. (NL), Dub Inc (FR), Dub Pistols (UK), Dubioza Kolektiv (B&H), Electric Six (USA), Jaya The Cat (NL), Kalamata (GER), Lionize (USA), Marky Ramone’s Blitzkrieg (USA), Monkey3 (SUI), My Sleeping Karma (GER), New Model Army (UK), Ocean Wisdom (UK), Pe4enkata (BG), Phil Campbell & The Bastard Sons (UK), Repetitor (SRB), Replicunts (SRB), Roadkillsoda (RO), Samsara Blues Experiment (GER), Senser (UK), Shahmen (USA), Skiller (BG), Stoned Jesus (UKR), Talco (IT), The Godfathers (UK), The Great Malarkey (UK), The Herbaliser Soundsystem (UK), The King Blues (UK), The Original Sugar Hill Gang (USA), The Rumjacks (AUS), The Skints (UK), Therapy? (UK), Too Many T’s (UK), Yawning Man (USA), Zion Train (UK), 4Questions (BG)

National Music Artists:
12os Πίθηκος, 1000mods, 63 High, Άγνωστος Χειμώνας, Άλλος Κόσμος, Αντίποινα, Αρνάκια, Allergic, Anima Nation, Βέβηλος, Βήτα Πεις, Bad Movies, Bailemos, Baildsa, Bangies, Banksters, Bazooka, Beggars, Big Nose Attack, Blend Mishkin & Roots Evolution, Bloody Hawk, Bunta Planedo, Γιάννης Αγγελάκας & 100°C, Coretheband, Coyote’s Arrow, Deaf Radio, Despite Everything, Εισβολέας & The Tedd’s, Ευθύμης, Hatemost, Ημισκούμπρια, Θραξ Πανκc, Imitate Your Mother, Iratus, Jaw Bones, Joker / Two-Face, Κακό Συναπάντημα Soundsystem, Κανών & Θύτης, Κροταλίας, Koza Mostra, Kareem Kalokoh, Λεξ, Λοco Musik, Locomondo, Long Three, Μέμφις, Μιθριδάτης, Μικρός Κλέφτης, M.A.t.E, Νέγρος Του Μοριά, N.O.E., Naxatras, Nightstalker, Noise Figures, Oldschool Rednex, Overpower, Πάνος Φραγκιαδάκης, Παύλος Παυλίδης & B-Movies, Πελίνα, Panx Romana, Planet Of Zeus, Prince XXIII & DWMND, Project Theory, Puta Volcano, RNS, Roundlights, Στέλιος Σαλβαδόρ – Μωρά Στην Φωτιά, Στίχοιμα, SKG’s Dub Alliance, Sleepin Pillow, Social Waste, Solmeister, Ταφ Λάθος, Τζαμάλ, The Last Drive, Twinsanity, Tuber, Villagers Οf Ioannina City, Void Droid, Vodka Juniors, Φι Βήτα Σίγμα, Fer De Lance, Folk ‘n’ Roll, Fundracar, Χατζηφραγκέτα, Χατ Τρικ, Χι Ταφ Πι, Ζήνων, Zoro & Buzz, Wish Upon A Star

DJs
Aldo, AmazeMe, Asterix, Cron, Cult Battles, Deej. Morph, Gyft Punk, Inko, Junior SP, Kid Stretch, Lorrd & Big Shine, Manolo, Mix Dojo, Moderate, Mondi, Pony Licks, Radio Nowhere, Risbaw, Skone, Tak, Tarzan DB, Tsaros

Band Contest Winners

2018: #NBT Band Contest: Supernova (1st), Kepe (2nd), Shotgunz (3rd), Diver down (4th). THHF MC Battle: Ο.G.P., THHF Beat Making Battle: Αυτουργός.
2017: 1055 Rock Band Contest: Coretheband (1st), Coconaut Rockers (2nd), Oceandvst (3rd). Desertfest: Vonavibe (1st), Under The Sun (2nd), Full Eater (3rd). THHF MC Battle: Shortie, THHF Beat Making Battle: Αυτουργός.
2016: Bailemos (1st), End Cycle (2nd), Coretheband (3rd), Datsoon (4th).

Breaking / Street Dance

B-Boy & All Style Battles Winners
B-Boy Battle: Tsili Smile (2018), Kelment (2017), Onel (2016), Onel (2015), Revo (2014), Rotwin (2013), Revo (2012), Revo (2011), Kelment (2010). Female All Style Battle: Sophia Katsaggelou (2018), Maria Molari (2017), Marilena (2016). All Style Battle: Mr. Spy (2015).

B-Boy & All Style Battles Judges
B Death Penalty, Cut1, Fabio, Kalli, Kelment, Manto, Marilena, Mira, Popping Butterfly, Onel, Pyro, Revo, Rotwin, Saspens, Sakill, Serenity, Sophia Lazo, Stuki, Torch, Tribal-X, Tricky, Wane, Windswept, Zerow, Zoob.

Street Dance Shows (Crews)
Beast Mode, Beat Για Beat, Blackout Crew, Claire’s Cult, Couple Issues, Dancehall Invasion & The Groovement, Da Yonkers, Dramajesties, Drama Queens, Etherica, Factory Of Beasts, Gully Sirens, Heads & Tales, Extravadance, Funkerz, Gully Sirens, Hooligang, House of Drama, I Thug You, Jafrican Ting Crew, K.D.C., Limitless, Ministry, MotherFunkerz, Nine Gang, LoonaBeats, Seven Souls, Shady Skillz, Slap Weh Unity, Street Warrios, Track 8, The Manzins, The Papercity.

Graffiti / Street Art

Writers / Street Artists
Χ. Αλαβέρας, Amok, Apset, Arfs, Arstwo, Ashos, Atados Club, Basel, Believe, Benjine, Bentol, Billy82, Case, China, Dane, Dante, Dee71, Design Ninjah, Domez, Dwayne, ET, El Piti, Elato, Epsilon, Ezion, Fabric, Fattcaps Crew, Homo, Ino, Inoks, Insane 51, Ints, Inva, Ionas, Iris, Jamer, Jasone, Jers, Jone 50, Jorz, Karma, Keik, Κόκο, Krase, Krast, Kunes, Liosis, Live2, Lune, Marcos Cabrera, Mariana Cute, Γ. Μαυρίδης, Merlin, Miste, Miro, Nade, Nast, Nicktwo, Noone, Nor, Nox1, Omle, Onare, Pars, Patelias, Peit, Pikie Cans, Raino, Rasel, Ratus, Rigo, Rino, Risk, Sany, Ser, Shuen, Side, Simoni, SinoTwo, Sive, Smartie, Snot, Snuz, Sorc, Spent1, Suras, ΤΖΡΣ, Tebs, Tedi, Think, Toolis, Trus, Twis, Vales, Waste, Zek, Zep, Zone, Zota.

Action Sports

Freerunning – Parkour Contests Winners
2018: -16 Speed Course Contest: Λάκης Παροτσίδης (1st), Αλκής Εμανουηλίδης (2nd), Αντώνης Βρέτας (3rd). +16 Speed Course Contest: Δημήτρης Κυρσανίδης (1st), Νίκος Κουτλουμπάσης (2nd), Χάρης Καμπερίδης (3rd). -16 Freestyle Contest: Κωσταντινος Βαλασίδης (1st), Σάκης Λασπάς (2nd), Πίγια Τόμας (3rd). +16 Freestyle Contest: Μίμης Θεοδωρίδης (1st), Μιγκέλ Ντρεσάι (2nd), Παυλός Λουφάκης (3rd).
2017: Νίκος Κουτλουμπάσης (1st), Χάρης Καμπερίδης (2nd) Μικελ Ντρεσάι (3rd).
2016: Γιώργος Κατσιλίδης (1st), Νίκος Καράπετσας (2nd), Νίκος Παρτόγλου (3rd).
2015: Αλέξανδρος Μπιλιώνης (1st), Mikel Dresai (2nd).

Flatland BMX Special Show Rider
Αλέξης Αλεξανδρίδης.